- Iso 9001 Nedir? Paylaş

ISO 9001 KLAİTE YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

Kalİte Yönetim Sistemi Standardlarından ve dünyada en çok uygulanan Kalite Serisi standarddır. Iso 9001 argeden, ürün girdisinden en son nihai ürünün çıktığı aşamaya kadar üretim aşamalarında bütün hsusuları kapsayan bir standarddır. Bu sebeple hemen her sektörde uygulamaları vardır. Örenk olarak mobilya üreticisi bir firmada bir büyük holding de bu stdandardı kullanabilir ve örnekleri mevcuttur. 

Iso 9001 sertifikası ticaretin her lanaında tedarik unsuru olarak talep edilmektedir. İso 9001 tek başına bir pazarlama aracı olarak gösterilebilir. İso 9001 belgesi demek mükemmelite kazanımış bir kuruluş anlamına gelmez. Kalite olgusunu yerleştirmeye çalışan ve buna önem veren firma anlamına gelir. Günümüzde ülekmizde binlerce kuruluş Iso 9001 belgesi vardır. 

Iso 9001 Temel Kuralları şöyledir.

  • Müşteri Odaklı Çalışma
  • Lİderlik
  • Tüm firma katılımı
  • Süreç Yaklaşımı
  • Kalite Yönetim Sistemi
  • Sürekli gelişim
  • İyileştirme
  • Tedarik ilşkileri

İso 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurulumuna karar verildiğinde ilk olarak yönetimin kaynaklar noktasında planlama yapması gereklidir. Kaynaklar gerek personel bazında gerekse altyapı ve demirbaşları da kapsamalıdır. Sistemi kuracak ve personelle yönetim arasında köprü olabilecek Kalite Yönetim Temsilcisi atanmalıdır. 

Kalite Yönetim Temsilcisi Vasıfları ;

Tüm dokümantasyona hakimiyet için öncelikle Iso 9001 Kalite Dokümantasyon Eğitimi alınmalıdır. Doküman eğitimi ile beraber Iso 19011 İç Tetkik Denetim Standardı Eğitimi alınabilir. Iso 9001 Temel Eğitimi Tüm Firmaya alınırken İç Denetim Tetkik Standardı Sadece Kalite Yönetim Temsilcisi alması yeterlidir. Kalite Yönetim temsilcisi yada terimlerde çok sık karşılaşılabilecek K.Y.T. Tüm dokümantasyonu işleten ve İç Denetimi de yapabilecek kriterlere sahip bir personel olmalıdır. 

Kuruluş içerisinde tüm süreçler işler tanımlanmalı süreç şemaları ile talimatlarla da desteklenmelidir. Organizasyon şeması ve görev yetki sorumluluklar tayin edilmeli ve delegasyon listesi tanımlanmalıdır.

Denetim Süreci Ve Iso 9001 Başvuru;

Iso 9001 Belgelendirmesi için denetim planı oluşturulup denetim açin tarih alınır. Denetim yapılır. Denetimde çıkan eksiklikler Denetim raporu ile firmaya bildirilir. Eksiklikler kapatılır. Kuruluş Iso 9001 Belgesi almaya hak kazanır. 

Iso 9001 3 yıl geçerli olan bir belgelendirme çeşididir. Belge 3 yılda bir yenilenir. Yıllık ara gözetimlerle sistemin varlığı denetlenir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.