- Gost R Belgesi Paylaş

Gost R Belgesi sertifikası, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akkredite edilmiş laboratuarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akkredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir.

 Eğer ürün ve hizmetlerin GOST R belgesi uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MÇS Bakanlığı 08 Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOSTkalite belgesi verilmektedir.

GOST R Belgesi  tasarısı, müşterek olarak Gosstandart ve Rus Gümrükleri tarafından denetlenir. Uygunluk Sertifikası, ürünlerin güvenlik standartlarını yerine getirdiğini doğrulayan yazılı bir onaydır ve Gümrükten mal çekme giriş noktasında gerektiği gibi, ürünü Rus piyasasına sokmak için bir önkoşuldur. 1 Ocak 1998’den bu yana anayasa, Rusya’ya ihraç edilecek Belgelendirme almaları Zorunlu tüm ürünlerin, Uygunluk İşareti’ni taşımasını şart koşmuştur.

HİJYEN SERTİFİKASI

GSEN Hijyen Sertifikası Rusya'da "Tüketici Haklarını Koruma Yasası" çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen Sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.

GSEN Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar :

1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,

2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,

3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri

4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar

5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler

6. Mobilyalarda kullanılan sunta,MDF gibi suni ahşap malzemeler

7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri

8. Ev kimyasalları

9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler

10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )

11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.

Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya'ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya'da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.