- Marka Tescil İçin Gerekli Evraklar Paylaş

Marka Tescil İçin Gerekli Evraklar

Marka tescil için gerekli evraklar konusuna geçmeden önce; tescil işleminin başlatılabilmesi açısından müracaat yapılmak istenilen kelime veya logo, marka ön araştırma uygulanmasına tabi tutulması gerekmektedir. Yapılması gereken bu inceleme, konusunda uzman marka vekili Sistem Patent şirketimizin yetkilileri tarafında yapılmalıdır. Yetkililerimiz her ay yapılan yeni müracaatları analiz ederek geçmişte tescil edilmiş diğer kuruluşlara ait markaların kırk beş sınıf bazından tescile müsaitlik durumları incelenmektedir. 

Tescile uygunluk durumunun  kontrolü olan bu ön araştırma işlemi yapılmaması ve müracaatın başlatılması durumunda ileriki süreçlerde oluşabilecek ve diğer marka hakkı sahipleri tarafından gelecek itirazlar karşısında yer alınan piyasada marka olma aşamanız sonlandırılabilir. Marka ön araştırma aşamasının tamamlanması ardından olumlu neticelenmesi halinde marka tescil başvurusu için gerekli evraklar Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında hazırlanmalıdır.

Marka Tescili için Gerekenler;

Tüzel Kişi Başvurularında;

  • İşletmenin İşletmenin belgesi 
  • İşletmenin Vergi levhası 
  • vekaletname 
  • Marka örneği
  • Başvuru harcının ödendiğine yönelik belge

Gerçek Kişi Başvurularında

  • Müracaat sahibinin T.C Kimlik NumarasıVekaletname
  • Marka örneği
  • Başvuru harcının ödendiğine yönelik belge

Belirlenen kelime veya logonu kullanılacağı sınıfa istinaden sınıf belirlemesi yapılmasının ardında tescile uygunluk açısında ön araştırma yapılarak müracaat hazırlığı tamamlanır. Müracaat yapılmasının ardında yetkili mercinin marka uzmanı nezaretinde önce müracaat şekli, ardında da diğer markalar ile benzerlik analizine tabi tutulacaktır. 
 
Tescile konu markanın, Resmi Marka Bülteni'nde ilana çıkarılıp çıkarılmayacağına hüküm verilir. 2 ay boyunca bültende ilana çıkarılan markaya tüm kişiler nezdinde itiraz gelebilir ya da görüş beyan edilebilir. İtirazlara yönelik  ret hükmü verilmesi halinde marka tesciline karar kılınır ardından marka tesciline ve Tescil Belge tutarının iki ay içinde yatırılmasına yönelik yazı kurum nezdinde Sistem Patent şirketimiz gönderilir. Ücretin yatırılması ile tescil belgesi hazırlanır ve tescil aşaması tamamlanır.
 
En az 1 yıl kadar süren tescil aşaması çevrimiçi başvuruların yani online marka başvurusu artması ile, ilan süresinin 3 aydan, 2 aya kesilmesi kapsamında artık 5 ay ile 8 aylık bir zaman içinde tamamlanabilmektedir. Tescil edilen Markalar 10 sene bir yenilenmeleri şartı ile sınırsız olarak koruma altında kalabilir. 
 
Marka tescili için gerekli evraklar, tescil ve sonrası gibi pek çok işlemler için Sistem Patent şirketimiz ile iletişime geçiniz.
 

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.