- FSC Orman Yönetim Belgesi Paylaş

FSC Orman Yönetim Belgesi

FSC Orman Yönetim Belgesi, tüketici bireylerin kağıt, kağıt ürünleri yada kereste satın alırken tercihte bulunmasını kolaylaştıran bir faktördür. Sistem Kalite Belgelendirme Ve Test Danışmanlığı kuruluşumuzdan alacağınız bu sistem belgesi, Orman Yönetim Komisyonu (FSC), dünya ormanlarının idare edilmesinin ilerletilmesi amacıyla meydana gelmiş bağımsız bir faaliyettir. 2008 senesi itibariyle 79 devlette yaklaşık 100 milyon hektardan fazla ormanın FSC standartlarına uygunluğundan dolayı belgelendirilmesi yapılmıştır. Mamullerin üzerinde bulunan FSC etiketi, tüketici bireylerin kağıt, kağıt ürünleri yada kereste satın alırken tercihte bulunmasını kolaylaştıran bir faktördür. Hem tüketiciler hem de üreticiler bu durumdan gayet  memnuniyet duyduklarını belirtmektedir.

Online Hızlı Teklif Al

FSC Belgesi Amacı Nedir?


FSC Orman Yönetim Belgesi ile amaç, giderek yükselen çevre bilinci ile beraberinde birden fazla firma, kullanmakta olduğu ham madde ve yarı ham madde iyi derecede yönetilmiş orman ağaçlarından  tedarik edilmesini arzu etmektedir. Bu husustaki teminat ise akreditasyonu yapılmış milletler arası sertifikalandırma kurumları tarafından verilmektedir.
 

  • FSC belgelendirme türlerinden bir adedi Orman Yönetim Komisyonu muhafaza halkası belgesidir. (FSC-Chain of Custody Certification) muhafaza halkası belgesi, mamulün  orman sahalarından başlayarak üretim, dağıtım prosedürleri ve dönüşümü içererek tüketici bireye kadar iletildiği kesintisiz yolu ifade eder. Tüketici tarafından bakacak olursak FSC, ürünün orijinali hakkında bilgi tedarik ederken FSC-CoC da doğru mamulün doğru yollardan teslimatını teminat altına alır. FSC-CoC belgesi, ürünün iyi bir şekilde idare edildiği orman alanlarından ve kontrollü kaynaklardan tedarik edildiğini kanıtlar ve bu mamullerin kontrolsüz ağaçlardan meydana getirilen ürünlerle karışmadığını doğrular.

  • Daha açık bir telaffuz gerekirse; örneğin, etiket imal eden bir matbaa kuruluşunun, etiketi meydana getirdiği kağıdın üretim aşamasında kullanılan ham maddenin iyi idare edilmiş bir orman ağaçlarından tedarik edildiği ve bu kağıtla meydana getirilen etiketin gerek üretim süreçlerinde gerekse muhafaza ve sevkiyat süreçlerinde karışmasını önleyici bir ağın olması şeklindedir. Mamul ve ham madde üzerinde bulunan FSC logosu ve kayıt numaraları bu ağın uygulandığının görsel tanımıdır. 

  • FSC içerisinde kereste, tahta ve tahta türleri gibi mamullerin yanı sıra kağıt ve kağıt nitelikli ürünler (dergi, gazete ), her çeşit  mobilya, tahta oyuncaklar,  müzik enstrümanları, tahtadan elde edilmiş kalem gibi daha bir çok mamul belgelendirilir.

FSC-CoC damgası

 
İster ahşap olsun isterse kağıt her çeşit odun kaynaklı mamul üzerinde olan FSC-CoC damgası, o mamulün tedarik edildiği ormandaki ağaçların sürdürülebilir bir şekilde yönetildiğinin ve bunun bağımsız bir komisyon tarafından teyit edildiğinin işaretidir.
 
Orman alanlarının yok edilmesinin birçok nedeni olmasına karşın, ticari üretim faaliyetleri sorunların temel kaynağı olarak görülmektedir. Şüphesiz ki, gelir düzeyinin az olduğu milletlerde ve ekonomik kazanç potansiyelinin fazla olduğu yerlerde başta gelmek üzere, orman alanları yoğun odun ürünleri ticaretine konu olmaktadır.
 
Fsc belgesi danışmanlık hizmetini İzmir fsc belgesi Sistem Kalite Belgelendirme ve Danışmanlık ofisimizden alabileceğiniz gibi, fsc belgesi İstanbul, fsc belgesi Ankara, fsc belgesi Bursa, fsc belgesi Adana, fsc belgesi Antalya, fsc belgesi Konya, fsc belgesi Kayseri ve fsc belgesi Eskişehir... gibi diğer şehirlerimizde yer alan danışmanlık ofislerimizden de profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.