- Rusya Gost-R Belgesi Paylaş

Rusya gostr belgesi, Rusya Kalite belgesi Rusya Federasyonu ülke sınırları kapsamında perakende ve toptan olarak ticareti gerçekleşen ürün adına kalite belgesi alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan TSE belgesi özelliğine sahip olan belgeler Rusya devletinde ilgili ürünün satışını gerçekleştirmek adına ön koşul şeklinde aranmaktadır. Rusya Federasyonu gerçekleştirilen ticaretin ve ürün satışının hukuki ve en güvenli şekli, bu Rusya’ya ihraç edeceğimiz ürünlere belge temin etmektir.

 

Gost R Belgesi bulunmayan ürünlerin ucuz  pazarlar dışında satışa sunulması son derece güçtür.

 

Türk iş insanları bakımından kendi kimliği, Rusya`da olsun yada olmasın, şayet o ülkeye bir ürün satışında bulunuyorsa ticaretinin belli bir sürecinde kendini zorlayacak, hukuki işlemleri, belgeyi almayı, markanın tescil işlemini yaptırmaya ister istemez gidecektir. Rusya Federasyonu`nda 1997 senesinde yaşanan krizin etkileri tümü ile silinmiş, ülkenin ihracat gelirleri yükselmiş, bu sebepten dolayı ithalatı gerçekleşen ürünlerin tümünde kalite daha çok değer kazanmıştır. 2000 yılının 1 Ekiminde Rusya devleti gümrüklerinden belgesiz ürünlerin geçişi tümü ülkede durdurulmuştur.

 

Türk üretici firmaları nezdinde Rusya`ya belge olmadan satışa sunulan ürünlere gümrükte ithalatçı(dış ülkeden alım yapan firmalar) Rus firması nezdinde zorunlu olarak sertifika temin edilmektedir. Bu durumda da Rus alıcı nezdinde şikayet nedeni yada fiyat indirme sebebi olmaktadır.

 

Burada ürünün satışını yapan işletmenin ( üretici firmanın) bu pazara entegre olma eksikliğine neden olmaktadır.

 

Rusya Standartlarına uygun bulunduğunu bu belgeler ile ispatlanmış olan ürünler gümrüklerden daha rahat geçebilmekte, iç piyasada daha seviyeli mağaza ve marketlerde satılma imkanı bulmaktadır. Bu durumda "Türk Malı İmajı"nın öneminin artmasına da destek olmaktadır. En önemli durum ise ürünlerimiz , ismi olmayan uzak doğu yada ucuz ifadesinden sıyrılarak iyi ücretler ile değerinde satışa arz edilmektedir.

 

Belgeler eski ismi ile GOSSTANDART, yeni ismi ile "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" ( Rusya Devlet Standartları ) yetkilendirdiği, hususlarda uzmanlaşmış bir takım işletmeler nezdinde temin edilmektedir. Sistem Kalite belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşumuz ile irtibata geçmeniz ve konuyu sözleşmeye ile sonuçlandırmanız akabinde Moskova`da bulunan ofisimiz aracılığı ile başvurunuz hemen gerçekleşecek, uzmanlarımız imalat alanınızda denetimde bulunacaklar ve 30 ile 45 gün arasında belgenizi hazırlayacağız. Fakat bu süre örneklerin Moskova`da yer alan laboratuvarlarımıza zaman kaybetmeden varması ile verilmektedir. Avantajınız ise, durumunuz ne denli özel bir konu teşkil ederse etsin Moskova`da yer alan belgelendirme ofisimiz elinizin altında yer almasıdır.

 

Rusya Federasyonu`nda ticarette bulunmak isteyen ve ürün satışında bulunmak adına kesin olarak orada bulunmanız yada ticarette bulunmanız gerekmiyor. Rusya` ya ürün satışında bulunmaya niyetli bile olsanız Rus uzmanları işletmenize intikal ederek 3 sene boyunca geçerli olmak üzere kalite belgesine sahip olarak ticari şansını yükseltebilirsiniz.

 

Rusya`ya zaten ürünlerimin satışını yapıyorum, belgeye gereksinim olmuyor " gibi ifadeler kullanıyorsanız, ürünlerinizin satışında bulunduğunuz Rus ortağınız bunları sizin için almak zorunda kalması ile birlikte ürünlerinizin bu önem teşkil eden pazara entegresini biraz şansa ve tesadüfe bırakarak ertelemiş duruma geliyorsunuz.

 

GOST-R Kalite Belgesi Türleri

 

Bir defaya mahsus (parti türünde) sertifika: Burada; sizden satın alacağı ürünleri Rusya`ya alan ithalatçı bir Rus firmasının olması gerekmektedir. İthalatçı konumunda yer alan bu firma sizden sözleşme ile ürün alıyor, belirli miktarda olan bu ürünler bu belge ile satışa sunulabiliyor. Belge üzerinde imalat yeri, ithalatçı işletme, ürünü sınıfa ayırma GTİP numaraları , esas sözleşme tarih ve numarası bilgileri bulunmaktadır. Bu çeşit belgeler; belirli bir Rus şirketi adına, sadece 1 defa, miktarı ve türü belgede belirlenmiş ürünler adına geçerli olmaktadır.

 

1 senelik seri üretim belgesi: Uzman ziyareti gerçekleşmeden yalnızca örnek ve dokümanlar ile 1 sene için temin edilen belgelerdir. Bu belgeler seri üretim adına temin edilir ve 3 senelik belgeler ile aynı görevi icra ederler.

 

3 senelik seri üretim belgesi: Uzman ziyaretinde bulunarak 3 yıllığı kapsayan ve seri üretim adına temin edilen sertifikalardır. Bu şekilde temin edilen belgeler 3 sene boyunca gerçekleştirilecek sevkiyatların tümü gümrük işlemlerinde ve Rusya iç piyasasında ibraz mecburiyeti bulunan yerlerde geçerli olmaktadır.

 

GOST-R Belgesinin Kullanım Yerleri
Bunların dışında, GOST-R Belgesi, Rusya`da, Türki Cumhuriyetlerde, Kazakistan Beyaz Rusya`da ve firmanıza;

 

İso ve TSE belgeleri gibi Prestij fırsatı sunmaktadır.

 

GOST-R Belgesinin Resmi şekilde geçerliliği bulunduğu devletler: Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya ( Belarusya)

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.