- IFS Uluslararası Gıda Sertifikası Nedir? Paylaş

IFS uluslararası gıda sertifikası, sanayide ve ticarette ürün akışı sağlayam firma değerlendirme gıda güvenliği iş birliğinin en önemli bir organıdır. Tüketicilerin gittikçe daha ağır istekleri, yükselen tazminat istek tehditleri ve ayrıca mamul akışlarının globalleşmesi tek çeşit bir kalite teminat standardının ilerletilmesini gerekli duruma getirdi. Bu geliştirmelerin tabanında FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birliklerine üye bazı firmalarda, ticari markalar için gıda güvenlik ve kalite standardı olan milletler arası Gıda Standardını IFS ilerlettiler.

IFS uluslararası gıda sertifikası, üreticilerin ve gıda güvenliğinin kalite seviyelerinin eşit analizine yaramaktadır. Tarımsal üretimi izleyen ve gıdanın işlendiği  bütün üretim süreçleri için uygulanır.

Polonya, Avusturya, İsviçre ve  İspanya’dan tüccarlar IFS’ye destek veriyor ve gıda güvenliği standardı olarak uyguluyorlar.

Gıda toptancıları ve perakendecileri kendi özel marka etiketli mamullerinin tedarikçilerini gıda güvenliği bakımından bağımsız denetçi firmalar tarafından incelemelerini sağlıyorlar. 2002 senesinde Almanya gıda perakendecileri ortak bir denetim standardı meydana getirmek maksadıyla IFS (International Food Standard)’ ı geliştirdiler. 2003 senesinde Fransız gıda perakendecilerinin de araştırma grubuna girmesiyle IFS 4. versiyonu geliştirildi. 2007 senesinde IFS araştırma grubu, IFS standardının 5. versiyonunu meydana getirmiş ve standart 01.08.2007 tarihinde resmiyet kazanmıştır.5. versiyon araştırmalarında ayrıca bazı İtalyan Perakendeciler temsilciliklerine üye şirketler de bu oluşuma girdiler ve 3. IFS temsilciliğini burada meydana getirmişlerdir. Böylece özel markalı gıdaların ulusal gıda yasaları ve Avrupa Birliği ile aynı temelde olması garanti altına alınmış ve Avrupa Perakendecileri’nin kalite ihtiyaçları gerçekleştirilmiş olacaktı.

Tarımsal üretimi izleyen ve gıdanın işlendiği tüm üretim süreçleri için kullanılabilir. Birincil gıda paketleyen ve gıda üreticilerini içine alır. İthalatçılar ve yalnız sevkiyat, depolama ve dağıtım gerçekleştirenlere uygulanamaz.

Her şeyden önce IFS sertifikası Avrupa Perakendecilerine ürün pazarlamak için giriş hakkı tanıyor. Bu sertifika kurumun, Avrupa Birliği kurallarına ve perakendecilerin kalite ihtiyaçlarına göre gıda ürünü imal ettiklerini gösteriyor. IFS, GFSI (Global Gıda Güvenliği Girişimi) kesimince SQF, Dutch HACCP ve BRC gibi kabul gören bir standarttır. Bazı şirketler, tüm GFSI standartlarını kabul edileceklerini bildirdiler. İkinci olarak da IFS sertifikası Fransa, Almanya, İsviçre, İtalya , Polonya,Avusturya, İspanya ve diğer pazar sahalarında yeterli görüldüğünden para ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Müşteri odaklı bir yaklaşımla gerçekleştirdiğimiz kalite belgelendirme hizmetlerimiz ile müşterilerimizin beklentilerini ve memnuniyetlerini kolaylıkla iletebileceği ifs serifikası İzmir, ifs serifikası İstanbul, ifs serifikası Ankara, ifs serifikası Adana, ifs serifikası Bursa, ifs serifikası Antalya, ifs serifikası Eskişehir, ifs serifikası Kayseri ve ifs serifikası Konya danışmanlık ofislerimiz aracılığıyla iletişim imkânları sunarak; müşteri memnuniyetini sağlar ve müşteriye ait geri bildirimleri değerlendirir ve çözüm üretiriz.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.