- Malzeme Güvenlik Bilgi Formları Neden Kullanılmalıdır? Paylaş

Malzeme Güvenlik Bilgi Formları Neden Kullanılmalıdır?

Malzeme güvenlik bilgi formları neden kullanılmalıdır, Sistem Kalite belgelendirme kuruluşu olarak kullanımının önemi hakkında bilgiler vereceğiz. Malzeme güvenlik bilgi formları, kimyasal ürünü tedarik ettiğiniz şirket ile irtibata geçtiğiniz en önemli yasal enstrümanınızdır. Bu formlarda verilen bilgilerin ürün için en doğru bilgilerin bulunması ürünü aldığınız kuruluşun sorumluluğundadır ve ayrıca bu formlar yasal bir ihtiyaçtır.

  • Alakalı kimyasal maddenin  kimyasal ve fiziksel özelliklerinin bilgileri bulunmaktadır.
  • Alakalı kimyasal maddelerin riskleri ve tehlikeleri hakkında bilgiler verir.
  • Alakalı kimyasal maddelerin depolama işlemleri, taşınması faaliyeti ve kullanılması hakkında bilgi vardır.
  • Alakalı kimyasal maddelerin insan sağlığında ve çevrede oluşturabilecekleri negatif etkilere karşı verimli kontrolünü ve verimli izlenimini sağlamak üzerine bilgiler barındırır.
  • Herhangi bir kaza durumunda yapılması gereken ilk yardım bilgilerini, ardından oluşabilecek etkileri ve doktora iletmesi gereken bilgileri barındırır.

Kimyasal bir ürün satın alırken yanında malzeme güvenlik formunuda talep ediniz. Zaten bu formların iş yerlerinde Türkçe bulundurulması yasal bir mecburiyettir. İthal edilen ürünlere has yabancı lisandaki güvenlik bilgi formlarının mutlaka Türkçe olarak ve yerel mevzuatlara uygun tekrar düzenlenmesi gerekir. İhracatı yapılan ürünlerde güvenlik bilgi formları alakalı ülkenin mevzuatlarına uygun ve ülkeler arası taşımacılık şartları kapsamında hazırlanmalıdır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.