- Iso 14001:2015 Belgesi Nasıl Alınır? Paylaş

​Iso 14001:2015 Belgesi Alma

Iso 14001:2015 Belgesini alma ile, çevre yönetimi sistem belgesine sahip olmasını ifade eder. Sistem Kalite Belgelendirme Ve Test Danışmanlık ISO 14001 Belgesi kuruluşu olarak ISO 14001 çevre standardı irdelendikten sonra çevre faktörünü etkileyen etkenler hangileri olduğu tespit edilerek belirlemekteyiz. Çevre kelimesinin ne anlama geldiği (hava, toprak, su, dogal kaynaklar), çevre düzenini bozan kirlenmesine neden olan çevrenın doğal dengesiyle oynayan hava, su, toprak kirliliği ve ses gibi etkenler. Iso 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olmak için yapılan ilk adım kurum veya kurulusların bu sıstemı daha onceden kullanıyor olması gerekiyor. Uygulamalar konusunda acemi olan kişiler için geçecek olan zaman çok zorlu ve yorucudur. Bu sistem belgesini alma, bazı asamalar gerektirmektedir. ISO belgesine sahip olmak çok sıkıntılı bir zamandır.

​Iso 14001:2015 Belgesini alma sürecindeki ilk adım, Planlama'dır. Bu adımda sisteme bir yönetici belirlenir ve bir çalışma takımı kurar. Bu takım ilk olarak organizasyonun çevresel etmenlerini ve ters yonlerini tespıt eder. Legal sıralamaları sonuca bağlar. Projenin amacıyla istenilen hedefi bulunur. Personellerın bulunduğu yere hassasiyeti ve yeterli olup olmadığı alanda bilgilendirilmesi sağlanır. Nüshalar, iş takibi, teorıdeki emirleri, formlardaki nüshaları ve belge için gerekli tüm gereçler noktalanır. Diğer bir aşamada ölçmelerce gözlemlerdir. Kurum veya kuruluşların çevreye karşı siyasal ve hedef uygunluğu şekilsel olarak değişkenlerin tespiti yapılır ve bir ölçü şekli oluşturulur. Bu yolda organizasyonların legal biçimlendirilere uygun olmasına bakılır. Çevre etkeni eform ibreleri ve ölçme işlemler metodları kullanılarak kurum belirli zaman araklılarıyla teftiş edilir.

Sonuncu olarak Çevre Yönetim Belgesinin kurulma aşamasının son ayağı ise Geliştirme'dir. Bu ayakta sistemi geliştirmek için olması gereken yerler varsa bunlar belirlenir. Tezat yada noksan tarafları için noksan giderici ve engelleyici organizasyonlar hali hazırda bekletilir.

İso 14001 Çevre Yönetim Belgesi kurulması gerçekleştiğinde ,asıl olan sistemin hayata geçirilmesidir. Bu zaman zarfı içinde teorik gözlemleme yapılır, iç teftişler gerçekleşir ve olanaklar içerisinde iyileştirilmeler yapılarak çalışma devamı gerçekleşir. Bu yapılan çalışma sonucu üst kademeye iletimi rapor halinde sunulur. Organizasyon ile alakalı evrakların saklanması ve analiz edilmesi bunun sistem olarak bir gereğidir.

Birebir kalite belgelendirme hizmetini Sistem Kalite olarak iso 14001 İzmir, iso 14001 İstanbul, iso 14001 Ankara, iso 14001 Bursa, iso 14001 Adana, iso 14001 Antalya, iso 14001 Konya, iso 14001 Kayseri, iso 14001 Eskişehir danışmanlık ofislerimiz ile size sunmaktayız.  Hedeflerinize ulaşmanız ve geleceğe yönelik planlarınızı gerçekleştirmeniz için bizi tercih ediniz.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.