- Organik Tarım Belgesi Nasıl Alınır Paylaş

Organik Tarım Belgesi Nasıl Alınır?

Organik tarım belgesi nasıl alınır? konusunda Sistem Kalite Belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak gerçekleştirmiş olduğu ziyaret, tanıtım ve duyurular gibi yöntemlerle bizimle iletişim sağlayarak müracaatta bulunmak isteyen girişimcilere, organik tarım müracaat formu gönderilir ve formun doldurulmasıyla Sistem Kalite Belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak bizden elden, faks yoluyla yada elektronik posta yolu ile geri iletmeleri sağlanır. Firmamıza gelen müracaat formundaki bilgiler dahilince girişimci için bir sözleşme meydana getirilir. Sözleşme imzalandığında bir girişimci numarası verilerek dosyası açılır. Girişimci ile sözleşme gerçekleştikten sonra girişimci müracaat ve sözleşme bilgilerine uygun bir inceleme koordinasyonu hazırlanır ve kontrolcüler tarafından gerekli incelemeler gerçekleştirmeleri için yetkilendirilir.

Organik tarım belgesi nasıl alınır? konusunda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda, kontrolcüler, alakalı tarihlerde sahadaki faaliyetleri ve sahayı, organik tarımın esasları ve faaliyetlerine yönelik yönetmeliğe uygun oluşturulmuş organik tarım kontrol listesi’ne göre denetimini gerçekleştirir. Denetim sırasında kontrolcü; arazinin önceki senelerdeki faaliyet durumu, gerçekleşen uygulamalar, bölgedeki genel durum ve elde edilen mamuller, risk durumları, husus ile alakalı girişimci kayıtları ve raporlarını analiz eder. Kontrolör kontrol işlemi neticesinde bir rapor oluşturur. Kontrol raporu, girişimcinin organik tarımın esasları ve gerçekleştirilmesi  yönelik yönetmelik kurallarına  uygun  gerçekleşen organik tarım uygulamalarının kontrol neticelerini kapsar.

Kontrol neticesi olumlu bir karar alırsa girişimci organik tarım koşullarını karşıladığını bildiren bir belge (Organik Tarım Müteşebbis Sertifikası) verilir, eğer geçiş aşamasını tamamlamış ise Girişimci Sertifikası ile beraberinde, Organik Ürün Sertifikası verilir. Olumsuz sonuçta durum girişimciye bildirilir(olumsuz sertifikasyon kararı yazısı) ve aşama en baştan başlatılır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.