- Gümrük Birliği Sertifikası Paylaş

Gumruk birligi sertifikası ile, ‘‘ Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 2012  yılı 25 Aralık tarihi hükmü uyarınca; Gümrük Birliğinde faaliyete konacak olan belge şekilleri Teknik Regülâsyonlar kapsamında kanunlaştı ve 2013 yılı 15 Şubat itibari ile işletilmeye başlandı. ’’

Bu durum şuan Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Belarus, Kazakistan ve Ermenistan adına geçerli olmaktadır. 

TR CU (EAC) Gümrük Birliği belgesi eskiden beri bilindik resmi belge olan GOST Sisteminin yerine kullanılmaktadır. 

Bu belge; Gümrük Birliği devletleri tarafından dış ülkelerden alınan edilen ürünlerin mevcut kanun ve Teknik Regülâsyonlara uygun bulunduğunun belgelendirilmesi manasına gelmektedir.

Bu belge, belirli miktarda bir ürün adına, parti şeklinde ve ya 1, 3 ve azami 5 senelik seri üretim şeklinde hazırlanabilmektedir.

Sistem Kalite belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşu olarak bu belgeyi temin etmeye yetkimiz bulunmak ile birlikte laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu kapsamında yetkilendirilmiş bulunmaktayız.

EAC Gümrük Birliği belgesi adına ürün testi ve üretimin yapıldığı işletmeyi ziyaret etmemiz gerekmektedir. Test neticelerini belge ile birlikte teslim etmekteyiz. Bunun yanı sıra, belgelendirme aşamasında temin edilen belgelerin hepsi, Gümrük Birliği veri tabanına kaydı gerçekleşmekte ve gümrüklerin tümünde belgenin varlığı ve içeriği herkesçe analiz edilebilmektedir.

EAC Gümrük Birliği belgesi  adına taraf olan ülkelerin herhangi birinde resmi şekilde kayıtlı bir Temsilci işletme, Müşteri, Aracı yada yerel şahıslar bulunması gerekli görülmektedir. Bu konu bakımından Sistem Kalite belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşumuzun Rusya ofis adresimizi göstererek sizlere yardımcı olmaktayız. Bu durumda üretici firmalarımız müşterilerinin tümüne rahatlıkla faaliyete sunabileceği bir belgeyi almış olacaktır.


Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerini bakımından uygun bulunma şartlarını tedarik eden ürünlere Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret konur. Gümrük Birliği Komisyon hükmüne uygun belgelendirdiğimiz ürünlerin etiketlerinde EAC logosu uygulanmalıdır .

EAC Belgesi Türleri

Bir Seferlik ( parti şeklinde ) Belge: Müşteriden satın alacağı ürünleri Rusya`da alan ithalatçı(dış ülkeden alan firma) bir Rus firmasının olması gerekmektedir. İthalatçı firma sizden sözleşme yaparak ürün satın alıyor, belirli miktarda olan ürünler bu belge ile satışa sunulabiliyor. Belgede, ürünün imalat yeri, ithalatçı şirket, ürünü sınıflandırma G.T.İ.P numaraları, esas sözleşme tarih ve numarası bilgileri bulunmaktadır. Bu tür belgeler; belirli bir Rus şirketi adına, sadece 1 defa, miktarı ve türü belgede belirlenmiş ürünler adına geçerli olmaktadır.

1 Senelik Seri Üretim EAC Belgesi : Uzman ziyaretinde bulunulmadan yalnızca örnek ve dokümanlar ile 1 sene için temin edilen belgelerdir. Bu belgeler seri üretim adına temin edilir ve 3 senelik belgeler ile aynı görevi görmektedir.

3-5 Senelik EAC Seri Üretim Belgesi: Uzman ziyaretinde bulunarak 3 yada 5 senelik süre geçerli olan ve seri üretim adına temin edilen belgelerdir. Bu tarz temin edilen belgeler 3 yada 5  sene adına gerçekleştirilecek sevkiyatların tümü gümrük uygulamaların ve Avrasya devletlerinin iç piyasasında ibra etme zorunluluğu bulunan yerlerde geçerli olmaktadır. 

Belgenin alımı ürüne göre değişme göstermek ile birlikte 5 ile 20 iş günü arasında sahip olunmaktadır.

EAC belgesi adına harcanan giderlerin yarısına devlet tarafından teşvik olarak desteklenmektedir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.