- Globalgap Risk Değerlendirme Nedir? Paylaş

Globalgap risk değerlendirme nedir? konusu hakkında alt kısımda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

Risk Değerlendirme

Globalgap standardı ek klavuza göre risk değerlendirmesi gıda, işçi, ekolojik çevre ile ilgilirisklerin belirlenerek yazılı hale getirilmesi ve alınan önlemlerin ve yapılan faaliyetlerin tutulması şeklinde açıklanır.

Risk Değerlendirme adımları

Tüm iş sahalarında bir proses varsa doğal olarak her proses kendi içerisinde bir riski barındırır. Bu risklerin önem ve etki çarpanına göre riskler yazılı hale getirilir.  

Riskler değerlendirilirken

Basit ve anlaşılabilir olmasına ve karmaşık olmamasına dikkat edilmelidir. Tanımlanan risklerin baist ve anlaşılabilir önlemlerle bertaraf edilebileceği düşünülmeli buna göre önlemler alınabilir.

Risk Değerlendirme Nasıl Yapılır? 

  • Tüm riskleri ve tehlikeleri tanımlayın. 
  • Tanımalanan risklerde neyin zarar görebileceğini yazın.
  • Risk değerlendirmesi ile beraber önlemleri de yazın
  • Risk bulgusu ile beraber eylem planını da yazın ve uygulayın
  • Tüm risk değerlendirmelerini belirli periyodlarda gözden geçirin gerekirse revize edin

Risk Tanımlamaları Adımları 

Risk Tanımlama; Ürün, çevre ve işçi sağlığına etkilerinin tanımlanması aşamasıdır. Tüm saha gezilerek gerekiyorsa çalışanlara da sorularak bulunabilir

Ne zarar görebilir; Tanımlanan riklerde ne zarar grebilir açık bir şekilde tanımlayın; Ortada görünmeyen ziyaretçiler  ve müşteriler dahi düşünülmelidir.

Risk değerlendirmesi ve Alınabilecek Önelemlere Karar Verme; Tehlikeler belirlendikten sonra alınabilecek önlemlere karar verin, Bir faaliyeti daha az riskli nasıl yapabilirim sorularına cevaplar arayın

Risk Bulgularının Kaydı ve Uygulama; Bulunan riskler kayıt altına alınır ve uygulaması yapılır. Risk Değerlendirmesini Gözden geçirme ve Sürekli güncel tutma; Faaliyetler belirli aralıklarla kontrol edilir ve gerekiyorsa gözden geçirilme işlemi sonrasında gerekiyorsa revizyon yapılır.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.