- İso 22716 Kozmetik Standardı Paylaş

İso 22716 Kozmetik Standardı Nedir?

İso 22716 kozmetik standardı, Kozmetik iyi üretim uygulamaları standardı, bir kozmetik mamulün, asgari kalite şartlarını tedarik etmesine ilişkin yeterli güveni oluşturması için ihtiyaç duyulan bütün sistemli ve planlı organizasyonlara yönelik standartlardır. Kozmetik sektörünün belirli gereksinimlerini tedarik etmek ve kozmetik endüstrisinde faaliyette olan firmalar tarafından kullanılması için oluşturulmuştur. Kozmetik iyi üretim uygulamaları standardı, kozmetik imalatı uygulamalarının özellikle toplam kalite yönetimine dayanmaktadır. Kozmetik ürünlerin verimliliğine etkide bulunan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunların başında insanlar geliyor. Ayrıca idari ve teknik konuların yönetim unsurları da ürün kalitesini etkilemektedir.

İso 22716 kozmetik standardı, bu unsurlar ile alakalı olarak firmaya ve uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmaktadır. Sistem Kalite Belgelendirme, ve Test Danışmanlığı Kuruluşu olarak, üretim sürecinin ilk adımı olan ham madde temin edilmesinden nihai ürünün üretilmesi ve sevk işleminin gerçekleşmesine kadar faaliyet akışı, bu standart sayesinde izlenmekte ve denetimi gerçekleşmektedir.

İso 22716 standartlarına göre, üretimde uygunluğu elde etmek için ihtiyaç olan koşulların oluştuğunu garanti etmek için, üretim çalışmalarının her süreci koordine edilmeli ve verimli bir şekilde faaliyetine geçilmelidir. İş süreçleri doküman haline getirilmeli ve üretim esnasında, oluşturulan prosedürlere uygun hareket edilmeli ve gerektiği zaman düzenlemeler yapılmalıdır. Üretimi gerçekleştiren firmalar bütün üretim organizasyonlarını kendisi yürütebilir veya bazı faaliyetler adına taşeronla çalışabilir. Tüm üretim organizasyonlarında, personeller yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Ülkeler arası standartlar organizasyonunca 2007’de yayınlanmış olan İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemi, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri endüstrisinde, ürünlerin güvenilir şartlarda ve standartlarda imal edilmesini sağlamaya yöneliktir. İso 22716 standardı özellikle kozmetik ürünleri için hazırlanmış olan iyi üretim uygulamaları standartlarını kapsamaktadır. Bu standardı kuruluşlarında inşa eden kurumlar talep ederlerse İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemi sertifikasına da sahip olabilirler. Bu belgeye sahip olan kozmetik ve kişisel bakım ürünleri imal eden firmalar, hem iç hem de dış pazarlarda rekabet gücü elde etmektedir.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.