- Iso 9001 Nedir? Paylaş

ISO 9001 Nedir?

ISO 9001, Kalİte Yönetim Sistemi Standartlarından biri olmasının yanı sıra dünyada en çok uygulanan Kalite Serisi standardıdır. Iso 9001 nedir? sorusu, argeden, ürün girdisinden en son nihai ürünün çıktığı aşamaya kadar üretim aşamalarında bütün hususları kapsayan bir standarttır şeklinde yanıt bulmaktadır. Bu sebeple hemen her sektörde uygulamaları vardır. Örnek olarak mobilya üreticisi bir firmada bir büyük holding de bu standardı kullanabilir ve örnekleri mevcuttur. 


Iso 9001 nedir?, ticaretin her alanında tedarik unsuru olarak talep edilen bir belgedir. İso 9001 tek başına bir pazarlama aracı olarak gösterilebilir. İso 9001 belgesi demek mükemmellik kazanmış bir kuruluş anlamına gelmez. Kalite olgusunu yerleştirmek için çabakayan ve bu duruma oldukça önem veren firma anlamına gelir. Günümüzde ülkemizde binlerce kuruluş iso 9001 belgesi vardır. 


Iso 9001 Temel Kuralları şöyledir:

  • Müşteri Odaklı Çalışma
  • Lİderlik
  • Tüm firma katılımı
  • Süreç Yaklaşımı
  • Kalite Yönetim Sistemi
  • Sürekli gelişim
  • İyileştirme
  • Tedarik ilşkileri

İso 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurulum işlemine karar verildiğinde ilk olarak yönetimin kaynaklar noktasında planlama yapması gereklidir. Kaynaklar gerek personel bazında gerekse altyapı ve demirbaşları da kapsamalıdır. Sistemi kuracak ve personelle yönetim arasında köprü olabilecek kalite yönetim temsilcisi atanmalıdır. 

Kalite Yönetim Temsilcisi Vasıfları:

Tüm dokümantasyona hakimiyet için öncelikle ISO 9001 Kalite Dokümantasyon Eğitimi alınmalıdır. Doküman eğitimi ile beraber Iso 19011 İç Tetkik Denetim Standardı Eğitimi alınabilir. ISO 9001 Temel Eğitimi Tüm Firmaya alınırken İç Denetim Tetkik Standardı Sadece Kalite Yönetim Temsilcisi alması yeterlidir. Kalite Yönetim temsilcisi yada terimlerde çok sık karşılaşılabilecek K.Y.T. Tüm dokümantasyonu işleten ve İç Denetimi de yapabilecek kriterlere sahip bir personel olmalıdır. 

Kuruluş içerisinde tüm süreçler işler tanımlanmalı süreç şemaları ile talimatlarla da desteklenmelidir. Organizasyon şeması ve görev yetki sorumluluklar tayin edilmeli ve delegasyon listesi tanımlanmalıdır.

Denetim Süreci Ve Iso 9001 Başvuru:

ISO 9001 Belgelendirmesi için denetim planı oluşturulup denetim için tarih alınır. Denetim yapılır. Denetimde çıkan eksiklikler Denetim raporu ile firmaya bildirilir. Eksiklikler kapatılır. Kuruluş Iso 9001 Belgesi almaya hak kazanır. 

Denetim planı için Sistem Kalite belgelendirme ve Test Danışmanlığı kuruluşumuzun size en yakın şubelerimize başvuru yapabilirsiniz. Bu ofislerimiz başta iso 9001 İzmir ve iso 9001 İstanbul olmak üzere iso 9001 Ankara, iso 9001 Bursa, iso 9001 Adana, iso 9001 Antalya, iso 9001 Konya, iso 9001 Kayseri, iso 9001 Eskişehir Kalite Belgelendirme ve Test Danışmanlık  ofislerimizdir. Bunun yanında online olarak bizlerle irtibata geçtiğinizde sizlerle denetim planı oluşturup isteğiniz doğrultusunda tarih belirlendikten sonra denetim gerçekleşir böylece iso 9001 almak için eksiklikler giderilerek belgeyi almanız sağlanmaktadır.

Iso 9001, 3 yıl geçerli olan bir belgelendirme çeşididir. Belge 3 yılda bir yenilenir. Yıllık ara gözetimlerle sistemin varlığı denetlenir.
 

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.