- GLOBALGAP NEDİR? Paylaş

GlobalGAP belgesi, tarım ürünlerinin üretiminde, işlenmesinde ve pazarlanmasında belirli kalite ve güvenlik standartlarını karşılamak için bir çiftlik standardıdır. Bu belge, küresel ölçekte tarımsal üretim ve ticarette güvenli, sağlıklı ve çevre dostu uygulamaları teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur. GlobalGAP, üreticilerin, çiftliklerin ve tarım işletmelerinin belirli bir takım kriterlere uygunluğunu değerlendirir ve sertifikalandırır. Bu belge, ürünlerin kalitesini ve güvenliğini arttırmak, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak ve tarımsal üretim süreçlerini standartlaştırmak için önemli bir araçtır.

Globalgap; Dünya çapında gerek kuraklık gerekse tarım yapılabilecek sahaların dar olması ve değişen gıda ve beslenme anlayışı sebebiyle tarım ürünlerinin azalması tarımda yeni uygulamalar arayışını arttırmıştır. Bunun yanı sıra tüketicilerin başta medya iletişim kanallarının artmasıyla gıdalarda zararlı olabilecek bir takım madde ve yöntemlerle üretilmiş besi maddelerinden uzak durmaya çalışması da üreticileri ve pazarı elinde bulunduran firmaları farklı arayışlara itmiştir. 

Gıdaların insana çevreye zarar vermeyecek veya aşamalara inderenmesi insanlığın birincil hedeflerinden birisidir. Tüm bu sebeplerden ortaya çıkan Kalite bilinci standardlaşmayı mecburi kılmaktadır. Globalgap bu nedenlerden ortaya çıkmış dünya çapında tarım ve su ürünleri alanında kaliteyi arttırmayı amaçlayan ve bu alanda yeni standardlar ortaya koyan dünyanın en büyük özel kuruluşudur.

İlk kuruluşunda Avrupa da faaliyet gösteren Eurep olan ismini GAP İyi Tarım Uygulamaları ismini de ekleyerek GLOBALGAP olarak değiştirmiştir. Tarım alanlarındaki üretilen meyve ve sebzelerin Avrupa Birliği ülkelerine girişinde kabul kriteri haline gelmesiyle önemini daha da arttırmıştır. Dolayısıyla Avrupa pazarını kendisine hedef olarak seçen firmaların ürünün pasaportu nevinde belegelendirme haline gelmiştir.

Türkiye’de Globalgap Belgelendirme Sistemi;

Ülkemizde gerek Tarım Bakanlığının İyi tarım uygulamaları’ nı üreticilere mecbur tutması ve ülke pazarında büyük tedarikçilerinde ürün tedariğinde Globalgap Sertifikalı ürünleri tercih etmesiyle yaygınlaşarak devam etmektedir.

Globalgap Sistem Belgelendirmeyi esas alan ve ISO belgelendirme firmalarına yönelik standardları rehber kabul eden standardlarla sektöre yönelik standard çalışmaları yapmaktadır.

Temel Alanları

  • Tarım Alanında;
  • Tarım alanları ekimi
  • Tarım alanları dikim 
  • Tarım alanları yetiştiricilik
  • Gibi yayınladığı standardlarla üretim aşamalarında sertifika ve standard çalışmaları yapmaktadır.

Entegre Çiftlik Yönetim Sistemi

  • Çiftlik Hayvanları Sertifikasyonu 
  • Su Ürünleri Sertifikasyonu

Müşterilerimizin kalite belge gereksinimleri doğrultusunda en iyi hizmeti kendimize prenip edinmiş bir firma olarak müşterilerimize sağladığımız kalite belgeleri ile firmaların gelişim sürecine katkıda bulunmaktayız.  Sistem Kalite İzmir Globalgap belgesi, İstanbul Globalgap belgesi, Ankara Globalgap belgesi, Bursa Globalgap belgesi, Adana Globalgap belgesi, Eskişehir Globalgap belgesi, Konya Globalgap belgesi, Antalya Globalgap belgesi, Kayseri Globalgap belgesi mevcut şubeleri ile en çok tercih edilen ve değer yaratan firmalar arasındadır. 

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.