- Helal Nedir? Paylaş

Sistem Kalite: Helal Belgesi Danışmanlığında Uzmanlık  

Sistem Kalite markası altında faaliyet gösteren Sistem Patent A.Ş., 1999 yılında kurulan ve ulusal ile uluslararası pek çok kuruluşa danışmanlık ve belgelendirme hizmeti sunan bir firmadır. Yılların deneyimi ve uzman profesyonelleri ile Sistem Patent A.Ş., iş dünyasına rehberlik ederek, kalite sertifikasyonu, belgelendirme danışmanlığı alanlarındada hizmet vermektedir.

   

Helal nedir ve neden önemlidir?

 

Helal Nedir?

 

Helal, özellikle gıda, kozmetik, ilaç, kozmetik ürünler gibi tüketilebilir veya temas edilebilir ürünlerin İslami hükümlere uygun olduğunu doğrulayan bir kavramdır. Bu kavram, İslam'a göre helal (temsili olarak "helal" olarak çevrilebilir, yani İslami olarak kabul edilebilir) olarak kabul edilen ürünlerin üretiminde, depolanmasında ve dağıtılmasında İslami kurallara uygunluk sağlayan bir sürecin varlığını gösterir. Bu sürecin varlığını akredite kuruluş ve uzman denetiminde yapılan belgelendirmeye de Helal Belgesi adı verilir.

 

Helal Belgesi Neden Önemlidir?

  • Müslüman Tüketici Taleplerini Karşılar: Helal Belgesi, ürünlerin İslami hükümlere uygun olduğunu doğrulayarak, Müslüman tüketiciler için güvenilirlik sağlar ve bu tüketicilerin ürünleri tercih etmelerini teşvik eder.
  • İslami İlkelerin Uygulanmasını Sağlar: Ürünlerin üretim aşamasında, hammaddelerin seçiminden üretim süreçlerine kadar İslami prensiplere uygunluk sağlar. Örneğin, domuz ürünleri veya alkol içeren ürünlerin kullanımı İslam'a göre yasaklandığı için, bu tür maddelerin ürünlerde bulunmamasını gerektirir.
  • Uluslararası Ticarette Avantaj Sağlar: Helal Belgesi, İslam ülkeleri ve Müslüman nüfusa sahip diğer bölgelerle ticaret yapmayı kolaylaştırır. İslam ülkelerine ihracat yapmak isteyen firmalar için bu belge uluslararası pazarda rekabet edebilirliklerini artırır.
 

Helal Belgesi almak için uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Sistem Kalite markası altındaki danışmanlık hizmetleri, Helal Belgesi almak isteyen firmalara bu süreçte rehberlik edebilir ve uygunluk sağlar.

 

Sistem Kalite olarak, iş dünyasının İslami kurallara uygunluğunu sağlamada sizlere yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Helal Sertifikası ve diğer belgelendirme ihtiyaçlarınız için bize başvurabilirsiniz. Kalite ve güvenin adresi Sistem Kalite!

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.