- Iso 22000 Belgesi Nasıl Alınır? Paylaş

Iso 22000 Belgesi Nasıl Alınır?

Iso 22000 belgesi nasil alinir? şu şekilde açıklayabiliriz.

Belgelendirme Prosedürü Aracılığıyla

Sistem Kalite belgelendirme kuruluşumuzun gerçekleştireceği tetkik 3.kısım tetkik olarak tanımlanmaktadır. Ağı oluşturmuş ve faaliyete geçirmiş olan kurumların belgelendirilmesi aşağıda anlatılan işlem süreçlerinden sonra gerçekleştirilebilmektedir.

Teklif

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Ağını oluşturarak belgeleye sahip olmak isteyen kurumlar öncelikle belgelendirme kuruluşlarından fiyat teklifi alır. Belgelendirme kurumları  ise fiyatlarını belirlerken belgeye sahip olacak kurumda çalışan personel adetine göre fiyatlarını oluşturmaktadır. Kurumun büyük olması tetkik için daha fazla gün ayrılmasını v.b. ihtiyaç haline getirdiği için tetkikin tüm proseslerinin uygulamasında öncelikli olarak çalışan adetinin bilinmesi gerekmektedir. Fiyat teklifinin kabul edilmesi  durumunda belgeye sahip olacak firma belgelendirme firmasına başvuruda bulunur.

Başvuru

Belgeye sahip olmak isteyen firma, belgelendirme kurumuna ait başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak başvuru esnasında Gıda Güvenliği Yönetim Ağı (ISO 22000) yada  alakalı  ağın ( ISO 9001,OHSAS 18001,  ISO 14001, ISO 10002, ISO 13485, ISO 16949, HACCP, CE v.b. ) doküman belgelerini ve istenen diğer ilave  evraklarını hazırlayarak belgelendirme firmasına sunarak başvurusunu gerçekleştirir.

Doküman Analizi

Sistem Kalite belgelendirme kuruluşumuza başvuruda bulunan kurum başvuru esnasında alakalı sistem veya sistemlere ait dokümanlarının bir nüshasını da sunar. Belgelendirme firması tarafından yetkilendirilen baş denetçi tarafından ağ dokümanları analiz edilerek alakalı standart koşullarını karşılayıp karşılamadığı kontrol eder. Bu inceleme sonucunda koşullar karşılanmış ise kurum denetim planına dahil edilir. Karşılamaması halinde ise başvuruda bulunan kuruma durum yazılı şekilde raporlanarak noksanların gidermesi istenir. Kurumun noksanlarını gidermesinden sonra denetim planına alınır. Doküman analizi ile beraber baş denetçi tarafından ihtiyaç duyulması halinde bir ön ziyaret de koordine edilebilmektedir. 

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.