- ISO 14001 Nedir? Paylaş

ISO 14001 Nedir?

Iso 14001 nedir?, Çevre Yönetim Belgelendirmesidir. Yani bir üretim alanında  faaliyetlere  devam eden; hava, toprak, su ve doğal kaynalar, bitkiler ve hayvan çeşitliliği ve insanları da içine alan ve bunların birbirleriyle ilişkilendirilmesine denir. Üretimin ilk ayağından tüketiciye ulaştırılması aşamasına kadar geçen süre  zarfında etrafında  bulanan etkilerine  dikkat  edilerek  uygulanmasına yarayan sistematik bir etkileşimdir. 

Iso 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Iso 14001, bir kuruluşun çevresine karşı olan eforunun denetlenmesi ve ileriye yönelik adımların bir diğer anlamıyla oluşum sürecinin evrensel bir standarttıdır. Gittikçe çoğalan dünya  nüfus teknolojik hızla ilerlemenin vermiş  olduğu  haz  ve  ilerlemenin sürati, insanoğlunun yaşamsal sahasındaki kısalması, ekolojik çevrenin yıkılması, yüksek ve şiddetli gürültüler, noksanlı uygulama, bilgi lugatındaki noksanlık ve ilave edilecek birden fazla çevreyi olumsuz  yönde etkileyen etkenler, son zamanlarda insanların yasayış şeklini ve yaşam düzeyini tehdit eden başlıca etkenlerdir.  2000 yıllarından başlayarak  son  yarımdaki  geçen  süre  neticesinde insanoğlunu açıkça rahatsız eden bir sorun halini alan çevre kirliliği ve endüstriyel gelişme günden güne kendini fazlasıyla hissettirmeye başlamıştır. İlk başlarda sadece çevre kirliliği olarak nitelendirilen ve Uluslararası bir şekil almadan ve mahalli nitelik taşıyan çevre kirliliği günden güne  hızla bir şekilde artarak,mahalli özellikten sıyrılarak dünya sorunu niteliği kazanmıştır.

Yapılan bu çeşitli araştırmalar  neticesinde  Uluslararası  Standartlar  Organizasyonunda  çevre tahribatın önlenmesini  konusu  Iso 14000 standartları toplanmıştır. Bu olumsuzlukların önüne geçilmek ve insanın çevre faktörünü verdiği zararı yok etmek yada en aza indirmek amacıyla cevre standartları eskiye nazaran daha fazla bir  şekilde  dillendirilmeye  baslanmış  ve  çevreye  hitaben ulusal ve Uluslararası  legal  tertibatlar yapılmaya konulmuştur. Bu alanda çevrenin dış faktörlerin  zararından  engellemesine  yönelik Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO)’ kendisinin  yayımlamış  olduğu seriye ISO 14000 ismi  verilmektedir. Bu seriler  üretim endüstrilerin  çevre  faktörünü  karşı  eforlarının irdelenmesini,eksikliklerinin tamamlanmasını ve bunlar dahilinde çevre etmenleriyle ilgili bütün legal  düzenlemelere uyulmasını bir koşul olarak sunmaktadır. Buna nazaran canlıların yaşam sahaları daralmakta, doğal etkenlerin çevreye vermiş olduğu etki gün geçtikçe artmakta ve yasamı ve yaşam kalitesine tehdit unsuru oluşturmaktadır.

İzmir iso 14001 danışmanlık hizmetini Sistem Kalite'nin İzmir iso 14001 danışmanlık ofisimizden alabileceğiniz gibi, iso 14001 İstanbul, iso 14001 Ankara, iso 14001 Bursa, iso 14001 Adana, iso 14001 Antalya, iso 14001 Konya, iso 14001 Kayseri ve iso 14001 Eskişehir... gibi diğer şehirlerimizde yer alan danışmanlık ofislerimizden de profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Marka Tescil ve Patent Tescil işlemleriniz için www.sistempatent.com.tr sayfasına bakınız.